ՀՀ ԳԱԱ եւ ՀՊՃՀ Տեղեկագիր. Տեխնիկական գիտություններ =Proceedings of the NAS RA and SEUA: Technical Sciences

О кусочно-линейной аппроксимации двумерной функции с нерегулярной сеткой

Мелконян, Т. Р. and Сукиасян, Г. С. (2018) О кусочно-линейной аппроксимации двумерной функции с нерегулярной сеткой. ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկագիր: Տեխնիկական գիտություններ, 71 (1). pp. 80-85. ISSN 0002-306X

[img]
Preview
PDF - Requires a PDF viewer such as GSview, Xpdf or Adobe Acrobat Reader
395Kb

Abstract

Предложен алгоритм автоматического построения кусочно-линейной аппроксимации двумерной непрерывной функции с нерегулярной сеткой. Алгоритм минимизирует погрешность аппроксимации при заданном числе сеточных узлов. Развитый подход апробирован на модели двумерной параболической функции. Առաջարկված է ոչ կանոնավոր ցանցով երկչափ անընդհատ ֆունկցիայի կտոր-գծային մոտարկման ավտոմատ կառուցման ալգորիթմ: Ալգորիթմը մինիմալացնում է մոտարկման սխալանքը ցանցային հանգույցների տրված քանակի դեպքում: Զարգացված մոտեցումը կիրառված է երկչափ պարաբոլային ֆունկցիայի մոդելի վրա: An algorithm for automatic construction of a piecewise linear approximation of a two-dimensional continuous function with an irregular grid is proposed. The algorithm minimizes the approximation error for a given number of mesh nodes. The developed approach is tested on the model of a two-dimensional parabolic function.

Item Type:Article
Additional Information:Ոչ կանոնավոր ցանցով երկչափ ֆունկցիայի կտոր-գծային մոտարկում / Տ. Ռ. Մելքոնյան, Հ. Ս. Սուքիասյան։ The dimensional-linear approximation of two-dimensional function with a non-regular net / T. R. Melkonyan, H. S. Sukiasyan.
Uncontrolled Keywords:кусочно-линейная аппроксимация, нерегулярная решетка, триангуляция Делоне
Subjects:T Technology > TA Engineering (General). Civil engineering (General)
ID Code:4198
Deposited By:Fundamental Scientific Library
Deposited On:23 Oct 2018 16:19
Last Modified:23 Oct 2018 16:19

Repository Staff Only: item control page